Award Winners

Best Technical Production:

God’s Favorite

Best Overall Production:

God’s Favorite, Mark Frederick, Director

Best Actor:

Peter Ciancone God’s Favorite

Best Actress:

Jude Ciancone God’s Favorite

Best Actor Runner Up:

Brad Venable The 7 Year Itch

Best Actress Runner Up:

Stephanie Thompson The 7 Year Itch

Best Supporting Actor:

Ted Compton God’s Favorite

Best Supporting Actress:

Ashley Chase Grey Gardens

Best Supporting Actor Runner Up:

Tim Porter The Graduate

Best Supporting Actress Runner Up: (tie)

Kylie Hoffa God’s Favorite

Best Set Design/Set Decoration:

God’s Favorite, Josh Hoffman and Sandra Groves

B.A.R.G. (Best All Round Gal) Award:

Tina Hoopingarner Thomas

The Order of the Mummy

Laraine Franks

Best Technical Production:

Little Women, Glenda Cordell, Producer

Best Overall Production:

Little Women, Judith Higgins Price, Director; Glenda Cordell and Sharon Russell,Assistants to the Director;

Best Actor:

Naaman Gambill as Bo Decker in Bus Stop

Best Actress:

Heather Jones as Jo in Little Women

Best Actor Runner Up:

Mike Mitchell as Lloyd in Noises Off

Best Actress Runner Up:

Julie Rust as Cherie in Bus Stop

Best Supporting Actor:

Chris Bibby as Gary/Roger in Noises Off

Best Supporting Actress:

Rachel Dillon as Belinda/Flavia in Noises Off

Best Supporting Actor Runner Up:

Jerry Burns as Dr. Lyman in Bus Stop

Best Supporting Actress Runner Up: (tie)

Pam Virgilio as Mrs. March in Little Women
Kit Gambill as Amy in Little Women

Best Set Design/Set Decoration:

Noises Off, Josh Hoffman, Set Designer; Tracy Pruitt, Set Builder

B.A.R.G. (Best All Round Gal) Award:

Pat Wheeler

Seasons of Love directed by Sandra Groves & written by Ed Browne featured singers/dancers Chris Bibby, Ed Browne, Doug Champion, Bob Cundiff, Jeri Doty, Blair Foxworthy, Sandra Groves, Denise Keegan, Josh Hoffman, Cozette Miller, Liz Porter, Tracy Pruitt, Dan Rodriguez, Doug Short, Whitney Short, Sara Solooki, and Ashley Wolfe accompanied by the musical stylings of Kurt Perry & Gershwin Marks. Presenting the awards were Talley Girls, Kit Gambill, Heather Jones, Emily Picklesimer, and Kathryn Taylor.

Best Technical Production:

Anne of Green Gables, Thomas J. Pitts, Producer

Best Overall Production:

The Boys Next Door, Doug Short, Director; Doug Champion,Assistant Director; Jeri Doty, Assistant Director

Best Actor:

Mark Frederick as Horace Vandergelder in Hello, Dolly!

Best Actress: (tie)

Elizabeth Porter as Fairy May in The Curious Savage
Kit Gambill as Anne Shirley in Anne of Green Gables

Best Actor Runner Up:

Tony Carton as Jack in The Boys Next Door

Best Actress Runner Up:

Jill Shutt as Dolly Levi in Hello, Dolly!

Best Supporting Actor:

Jeff Lanter as Norman Bulansky in The Boys Next Door

Best Supporting Actress:

Angela Vitosky as Lily Belle in The Curious Savage

Best Supporting Actor Runner Up:(3-way tie)

Chris Bibby as Arnold Wiggins in The Boys Next Door
Tracy Pruitt as Lucien P. Smith in The Boys Next Door
Chuck Shutt as Matthew Cuthbert in Anne of Green Gables

Best Supporting Actress Runner Up:

Janice Dukes as Marilla Cuthbert in Anne of Green Gables

Best Set Design/Set Decoration:

The Curious Savage, David Erickson, Set Designer; DeDe Schindel, Set Decorator; John Apgar, Set Builder

Mummy Award:

Wally Burchfield

B.A.R.G. (Best All Round Gal) Award:

Peggy Apgar


Best Technical Production:

West Side Story

Best Overall Production:

West Side Story 

Best Actor:

Kevin Hughes as Tony in West Side Story

Best Actress:

Elizabeth Porter as Maria in West Side Story

Best Actor Runner Up:

Brandon Wentz as Himself in The Complete History of America (abridged)

Best Actress Runner Up:

Emily Picklesimer as Anne in The Diary of Anne Frank 

Best Supporting Actor:

Dan Rodriguez as Bernardo in West Side Story

Best Supporting Actress:

Michelle Azar as Anita in West Side Story

Best Supporting Actress Runner Up:

Carrie Price as Dina Small in The Knife Trick

Best Set: (Tie)

The Diary of Anne Frank Bob Cundiff, Set Designer/ Master Builder; Angela Vitosky & Annette Cottrell, Set Decorators
and West Side Story Linda Janosko, Set Designer; Bob Cundiff, Master Builder; Holly Babtiste, Set Decorator

Mummy Award

Glenda Cordell

Golden Service Award

Carolyn Toops

B.A.R.G (Best All Round Gal) Award

Barbara Potter

Best Technical Production:

Brighton Beach Memories

Best Overall Production:

Brighton Beach Memories Doug Short, Director

Best Actor:

Eric Jakowczyk as Eugene in Brighton Beach Memories

Best Actress: (Tie)

Rachel McClelleand as The Actress/Lizzie in Blood Relations
Jeri Doty as Aida in Over the River and Through the Woods

Best Actor Runner Up:

Doug Short as The Pirate King in The Pirates of Penzance

Best Actress Runner Up:

Kathy Allen as Kate in Brighton Beach Memoirs 

Best Supporting Actor:

John Seifert as Andrew Borden in Blood Relations

Best Supporting Actress:

Sherri Wright as Miss Lizzie Borden in Blood Relations

Best Supporting Actress Runner Up:

Kit Gambill as Laurie in Brighton Beach Memoirs

Best Supporting Actor Runner Up: (Tie)

Ed Browne as Jack in Brighton Beach Memoirs
Josh Jeffers as Stanley in Brighton Beach Memoirs

Best Set:

Blood Relations David Erickson, Set Designer, Bob Cundiff, Master Builder; and DeDe Schindel, Set Decorator

Mummy Award

Randy Allen

B.A.R.G (Best All Round Gal) Award

Judith Higgins Price

Best Production

The Sound of Music, Rachel Wedding McClelland, Director; Quincey DelColletti, Assistant Director and Choreographer; Kendra Kirby, Musical Director

Best Technical Production (Tie)

Anne of the Thousand Days, Sherri Wright, Producer; Sara Solooki, Stage Manager
The Sound of Music, Thomas J. Pitts, Producer; Cozette Miller, Stage Manager

Best Set Design/Decoration

Run for your Wife, Ann Warren, Set Designer; Kevin Carpenter, Master Builder; Karen and Megan Walker, Set Decoration

Best Actor

Brad Venable as John Smith in Run for your Wife

Best Actor Runner-Up

Tim Porter as Henry the Eight in Anne of the Thousand Days

Best Supporting Actor

Ed Browne as Stanley Gardner in Run for your Wife

Best Actress (Tie)

Ann Venable as Anne Boleyn in Anne of the Thousand Days Ann Venable as Maria in Sound of Music

Best Actress Runner-Up

Angela Vitosky as Lizzie Curry in The Rainmaker

Best Supporting Actress

Cate Walsh as Liesl in The Sound of Music

Best Supporting Actress Runner-Up

Cathy Sponsler as Mother Abbess in Sound of Music

Cameo Technical Award for Lighting Design

Matt BrewerAll I Really Need to Know I Learned in Kindergarten

A Golden Evening–Celebrating the 50th Anniversary of Awards Night

Best Production

Deathtrap, Rachel Wedding McClelland, Director; Jeri Doty, Assistant Director

Best Technical Production

Deathtrap, Barb Potter, Producer; Bill Adams, Stage Manager

Best Set Design/Decoration

Deathtrap, Jon Gibbons, Set Designer; Jon Gibbons, Master Builder; Gary Greiner, Set Decoration

Best Actor

Bryan Kirby as Sidney Bruhl in Deathtrap

Best Actor Runner-Up

Brad Venable as Gabe in Dinner With Friends

Best Supporting Actor

Gary Garrahan as Victor Velasco in Barefoot in the Park

Best Actress (Tie)

Sara Solooki as Beth in Dinner With Friends
and Ann Venable as Karen in Dinner With Friends

Best Actress Runner-Up

Clair Hummel as Sister Mary Amnesia in Nunsense

Best Supporting Actress

Linda Green as Ethel Banks in Barefoot in the Park

Best Supporting Actress Runner-Up

Sherri Wright as Myra Bruhl in Deathtrap

Cameo Award for Acting

Jeff Pemberton as The Telephone Man in Barefoot in the Park

B.A.R.G. (Best All Around Guy) Award

Joe Van Denburg

Angel Award

Wayne Hutson, Treasurer of the Board

Golden Service Award

Bruce and Lois Danner

Judging the 2002-2003 productions were Ted Hazledine, Liz Ciancone, Jean Kristeller, Bob Gray, Mary Jensen, Carolyn Toops, and Cary Laxer.

A Golden Tribute to all our volunteers who contributed to another successful season.  Special thanks to Sara Solooki and cast for an entertaining Awards Night performance and to Marilyn Cloutier and the CT Boosters for a touching Time Capsule Ceremony.  To our faithful patrons we give thanks and invite you to join us for another great season!

Best Production

Oklahoma!, Kyle Del Colletti, Director; Wally Burchfield, Assistant Director; Chuck Shutt, Musical Director

Best Technical Production

Oklahoma!, Glenda Cordell and Wally Burchfield, Producers

Best Set Design/Set Decoration

The Girl in the Freudian Slip, Ann Warren, Set Designer; Tim Shaw, Set Builder; Arinn Van Denburg, Set Decoration

Best Actor

Bryan Kirby as Dr. Dewey Maugham in The Girl in the Freudian Slip

Best Actor Runner–Up

Matt Cassaro as Curly in Oklahoma!

Best Supporting Actor

Garri Knezevich as Jud in Oklahoma!

Best Supporting Actor Runner–Up

Mick Mack as Leroy in Bad Seed

Best Actress

Sherrie Dailey as Lotte Schoen in Lettice and Lovage

Best Actress Runner-Up

Janice Dukes as Lettice Douffet in Lettice and Lovage

Best Supporting Actress

Jeri Doty as Monica Breedlove in Bad Seed

Best Supporting Actress Runner-Up

Michelle Azar as Ado Annie in Oklahoma!

B.A.R.G. (Best All Around Gal) Award

Marilyn Cloutier

Angel Award

Sherri Wright

Judging the 2001-2002 productions were Sharon Ammen, Susan Bologna, Arthur Feinsod, Cliff Lambert, Nancy Malloy, Tom Mason, and Gerri Varner.

The show “Best Regards” was created by Sherri Wright and Ann Venable.

Best Production

How To Succeed In Business Without Really Trying, Ann Venable (director), Kathy Dittmann (musical director)

Best Technical Production

How To Succeed In Business Without Really Trying, Arinn and Joe Van Denburg (producers)

Best Set

How To Succeed In Business Without Really Trying, Tim Shaw (designer)

Best Actor

Brad Venable in Moon Over Buffalo

Best Actor Runner-Up

Joe Rayes in How To Succeed In Business Without Really Trying

Best Supporting Actor

Bryan Kirby in How To Succeed In Business Without Really Trying

Best Supporting Actor Runner-Up

Chuck Shutt in How To Succeed In Business Without Really Trying

Best Actress

Kathy Allen in Moon Over Buffalo

Best Actress Runner-Up

Erin Weaver in How To Succeed In Business Without Really Trying

Best Supporting Actress (Tie)

Ruth Melloh in How To Succeed In Business Without Really Trying
Sue Ellen Wojciechowski in Moon Over Buffalo

Best Supporting Actress Runner-Up

Jeri Doty in Agatha Christie Made Me Do It

Cameo

Peggy Apgar in How To Succeed In Business Without Really Trying

B.A.R.G. (Best All Around Gals)

Marty Cornelius and Ruth Erickson

Golden Service Award

Betty Carter and Howard Waltersdorf

Judging the 2000-2001 productions were Phil Beaver, Dr. Rocco Gennaro, Marsha Gossom, Jennifer Hazelgrove, Melissa McVeigh, Carolyn Roberts and Jean Williams.

After the entertaining ” We’re Doin’ Fine” show (written by Rachel Wedding McClelland), everyone celebrated the season with a festive reception in the lobby.